Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Nasi uczniowie w Warszawie

Nasza szkoła wzięła udział w Przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które jest częścią Polskiego Ładu. Dzięki wsparciu finansowemu z ministerstwa oraz z budżetu Gminy Osiecznica, nasi uczniowie wyjechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Przedmiotem przedsięwzięcia Poznaj Polskę jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Opiekunem wycieczki była pani Małgorzata Kowalczyk oraz pani Małgorzata Sadowska. Uczniowie klasy 8A oraz 7 zwiedzili bardzo dużą ilość miejsc związanych z historią naszego kraju, zapewne dlatego, że wycieczkę organizowała pani od historii :) Zaczęliśmy od deszczowego dnia w naszej stolicy, zobaczyliśmy zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, o których w przystępny sposób opowiedziała nam pani przewodnik. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernika. Tutaj mogliśmy aktywnie zwiedzać wystawę obejmującą ok. 200 eksponatów. Największą popularnością cieszyły się autonomiczny samochód, stanowiska związane z eksperymentami fizycznymi i magnetyką. Następnego dnia wraz z przewodnikiem udaliśmy się na długi spacer po Starym Mieście. Zaczęliśmy od pomnika Mikołaja Kopernika, zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Adama Mickiewicza i Pałac Prezydencki oraz wiele innych historycznych miejsc, których pani Kowalczyk nie chciała pominąć. Wycieczkę w tej części miasta zakończyła wizyta w muzeum Zamku Królewskiego, gdzie zwiedzaliśmy Trasę Królewską. Kolejnym punktem na mapie Warszawy było Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej. Muzeum ma nowoczesną wystawę wzbogaconą o efekty multimedialne przybliżające powstańczą rzeczywistość. Wśród legitymacji żołnierzy AK niektórzy z nas odnaleźli swoje nazwiska, dzięki multimedialnej maszynie skanującej rysy twarzy, można było odnaleźć powstańca zbliżonego wyglądem do siebie. Po wizycie w muzeum udaliśmy się pod fragment muru getta warszawskiego, nasz długi dzień dobiegł końca. W piątek, przed powrotem do domu, czekała nas wizyta w przepięknej rezydencji Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.